ATC, Astro Telescope Company, a.s,
štěrbina v objímce pro SPEKTROSKOP
Spektrum obyčejné zářivky pořízený vlastním SPEKTROSKOPEMse štěrbnou ATC SPF-1 a fotoaparátem Nikon D100
Jaroslavem Jaškem, Brno - Ořešín


Jedna z neméně nejdůležitějších částí pro stavbu SPEKTROSKOPU, přistroje pro měření vlnové délky světla, resp. určení jejího spektra, je velmi přesná úzká štěřbina, která navazuje na rozkladovou mřížku pomocí níž lze světlo rozložit. Mimo použití v různých oborech, kdy se měří jaké světelné spektrum určité zdroje vyzařují, nebo naopak jaké světelné spektrum určité materiály propouští, nachází po mnoho let i významné uplatnéní v astronomii. Lze tak vždy prokazatelně zjistit jaké světelné spektrum uvedené hvězdy, mlhoviny, glaxie a jiné objekty včetně Slunce vyzařují a k jakým změnám dochází při jejich vývoji. Povrch reflexní vrstvy destičky se štěrbinou umožňuje využití odraženého obrazu hvězdy přímo na štěrbině ke snadné pointaci včetně autopointace. Pro stavbu SPEKTROSKOPU je nabízena destička opatřená velmi precizní úzkou a přesnou štěrbinou, která je upevněná v 1 1/4" nebo 0,965" filtrové objímce a celek je dodáván v ochranné protiprachové plastové krabičce.

Ceny uvedeny s DPH(19%)
Poslední aktualizace:

Standardní aktuální nabídka:

ATC SPF-1, d 1 1/4" cena: 3 400,- Kč
ATC SPF-2, d 0,965" cena: 3 400,- Kč
ATC SPF-1/10-AIR, d 1 1/4" cena: 4 600,- Kč
ATC SPF-1/20-AIR, d 1 1/4" cena: 4 600,- Kč
ATC SPF-1/40-AIR, d 1 1/4" cena: 4 600,- Kč

Mechanické vlastnosti:
 • vnější i vnitřní upínací filttrový závit 1 1/4"
 • vnější i vnitřní upínací filttrový závit 0,965"
 • volba šíře štěrbiny: 5, 10, 20, 40 mikronů - specifikace při objednávce"

  Příslušenství:
 • ATC RCS 1 redukční polohovací objímka d 1 1/4" - umožní nastavení polohy štěrbiny, cena: 860,- Kč
 • ATC RCS 2 redukční polohovací objímka d 0,965" - umožní nastavení polohy štěrbiny, cena: 860,- Kč

  Ukázky dalších spekter:


  Na snímku denní oblohy pořízeném p. Jaškem je vidět tzv. hořčíkový triplet s vlnovou délkou je 5167, 5172, 5184 Angströmu, tzn. tři nejvýraznější čáry vedle sebe uprostřed snímku a kde mezi dvěmi silnějšími čárami je rozdíl pouze 5 Angströmu.

  Spektrum komety 17/P Holmes:


  pořízený Jaroslavem Jaškem z Brna - Ořešín v noci ze 16. na 17. 11. 2007 přes vlastní klasický štěrbinový spektroskop varianty IV s mřížkou s rozlišením 2,2 A / pixel, mřížka reflexní 600 vrypů / mm, štěrbina ATC SPF-1/40-AIR reflexní, šířka 40 mikronů. Fotoaparát Nikon D70 s odstraněným IRC filtrem s objektivem Pentax SIX F=200/ 2,8, expozice 85 min.

  Na snímku je vidět velmi výrazné podélné spektrum hvězdy alfa Persea. Je silně přeexponované, takže v něm zanikají detaily některých spektrálních čar (spektrum hvězdy nebylo hlavní součástí experimentu, mělo jen posloužit k orientaci a eventuálně ke kalibraci spektra komety). Pod tímto spektrem se nachází široké méně výrazné spektrum samotné komety (její komy). Díky nepříznivému počasí nebylo možno kometární spektrum zachytit výrazněji a navíc se do snímku exponovalo i světlo brněnského pouličního osvětlení odrážející se od spodních vrstev vlhkého vzduchu (jemný opar), které se projevilo výraznými vertikálními pruhy a tenkými čarami přes všechna již výše popsaná spektra. Spektra jsou orientována tak, že na levé straně jsou kratší vlnové délky (modrá barva spektra) a na pravé straně jsou delší vlnové délky (červená barva spektra). Spektrální čáry, které svítí, jsou emisní a jejich postavení ve spektru udává jejich vlnovou délku. Naopak tmavé pruhy a čáry definují polohu a vlnovou délku tzv. absorpčních čar. Rozlišení spektra na originál snímku je 2,2 Angströmu / pixel. (9 mikronů).

  Profesionální fotografický snímek komety 17P/Holmes je na  Informace pro zákazníky:
  Cena dopravy zboží: účtováno balné 50,- Kč + poštovné dle tarifů České pošty.
  Záruční doba: 24 měsíců, předpokládaná životnost neomezená, bezplatné čištění během záruční doby.
  Termín dodání: 1 až 4 týdny.
  Způsob dodání: dobírkou, nebo osobním odběrem dle přání zákazníka na adrese:
  ATC, Astro Telescope Company, a. s., NORDIC PARK, Seifertova 33, 750 02 Přerov, Czech Republic
  Převzetí objednaného zboží je možné v kterýkoliv den i v sobotu a v neděli po předchozí dohodě. Platba je možná v hotovosti i převodem na účet. Ceny jsou včetně DPH. Najdete nás zde. • Informace jsou průběžně aktualizovány.
  Prodejce si vyhrazuje právo na uveřejnění změn.

  Objednávat můžete písemně na adrese:
  ATC, Astro Telescope Company, a. s.
  P. O. Box 75, Nordic Park, Seifertova 33, 750 02 Přerov,
  e-mail: atc-astro@quick.cz
  * Pravidla pro komunikaci e-mailem *
  telefon pro konzultaci je poskytován na vyžádání
  http://www.atc-astro.eu
  Copyright by ATC
  Autorská práva vyhrazena,
  jakákoliv textová i obrazová část nesmí být bez písemného souhlasu nikde uvedena, kopírována a přenášena elektronickým a jiným způsobem
  Upozornění: platí bez výjimky pro jakýkoliv odkaz